Mersin

» Mersin

TARİHÇE
Klasik devirde Klikya olarak adlandırılmış olan Mersin; sırası ile Hititler, Frigler, Asurlular, Persler, Makedonyalılar, Romalılar ve Bizanslıların, XI. yüzyılda Selçukluların, XIV. yüzyılda Karamanogulları ve Ramazanogullarının XV. yüzyılda da Osmanlı Imparatorlugunun hâkimiyetine geçmistir. Osmanlı Padişahı Yıldırım Beyazıt zamanında yöre Osmanlı idaresi altına girer. I. Dünya Harbinde İtilaf Devletlerinin istilasına uğrayan Mersin, Milli Mücadele ile 3 Ocak 1922'de tekrar Türk hakimiyetine girmiştir. 1924 yılında Mersin Adıyla Vilayet olmuş, 1933 yılında da Mersin İçel ile birleştirilerek İçel adını almıştır. 28 Haziran 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 4764 sayılı Kanunla da İl'in ismi yeniden Mersin olmuştur.
NÜFUS DURUMU
2010 Yılı Adrese Dayalı Nüfus Tespitine göre Mersin Ili genel nüfus toplamı 1.647.899' dir. Toplam 1.647.899 olan nüfusun 1.281.048'i (%77,74) şehir nüfusu, 366.851'i (%22,26) köy nüfusudur. Mersin, Türkiye'nin 10. büyük ilidir.

IDARI YAPI
İl'in yüzölçümü 15.853 km² olup; 13 ilçesi, 1'i Büyükşehir olmak üzere 55 Belediyesi ve 510 köyü bulunmaktadır. İl'e bağlı İlçelerden Bozyazı ve Aydıncık 1987 yılında, Çamlıyayla 1990 yılında, Büyükşehir sınırlarında yer alan Akdeniz, Mezitli, Toroslar ve Yenişehir ise 2008 yılında İlçe olmuşlardır.
img0.png
EKONOMI
Mersin ekonomisi, tarım, ticaret, sanayi, lojistik ve turizmin bir arada gelistigi sektörlerden olusmaktadır. Uluslararası bir limana sahip olması, gelismis Serbest Bölge faaliyetleri, tarım ve sanayi ürünlerine dayalı ihracatı nedeniyle ticaret, sektörler arasında ön plandadır. Yaygın turunçgil yetistiriciligi, örtü altı turfanda, sebze-meyve üretimi ve bagcılık, tarımı önemli ikinci sektör haline getirmiştir. Petrol depoları, cam sanayi, çimento, krom, soda sanayi, selüloz kağıt, dokuma, gıda sanayi ve makine imalat sanayii de bölgenin önemli imalat alanlarıdır. Mersin ili tarımsal potansiyeli zengin bir il olup, özellikle Türkiye turunçgil üretiminin Limon da %70, Mandalina da %18, Portakal da %17 ve Greyfurt ta %15' ini karşılamaktadır.
img2.jpg
MERSIN ULUSLARARASI LIMANI
Mersin Uluslararası Limanı Türkiye'nin, Istanbuldan sonra 2. büyük limanıdır. Dünyada da ilk büyük 100 liman içerisinde yer almaktadır. Mersin Uluslararası Limanı, 2010 yılında 15.000.000.000$'a yaklaşan dış ticaret hacmine ulasmıs ve giderek artan bir ivme yakalamıstır.
MERSIN SERBEST BÖLGESI
Mersin Serbest Bölgesi, 1987 yılında kurulmuş olup, Türkiye'nin ilk serbest bölgesidir. Serbest bölgenin 2010 yılı ticaret hacmi 2.792.000.000 $'dır.
MERSIN TARSUS ORGANIZE SANAYI BÖLGESI (MTOSB)
24.10.1976 yılında, Bakanlar kurulu kararıyla kurulmuştur. 156 sanayi parselinde tahsisler tamamlanmış ve 107 firma ile üretim faaliyeti devam etmektedir. Bölgede 6000 kisi istihdam edilmektedir.
SILIFKE ORGANIZE SANAYI BÖLGESI (SOSB)
2000 yılında kurulması çalışmalarına başlanmış, 63 firmanın faaliyete geçmesi ve yaklaşık 750 kişilik istihdam yaratması beklenmektedir.
 
EGITIM
MERSIN ÜNIVERSITESI
Mersin Üniversitesi, 1992 yılında faaliyete geçmistir.
Mersin Üniversitesi'nin 21.863 ögrencisi bulunmaktadır.
ÖZEL ÇAG ÜNIVERSITESI
Çag Üniversitesi 1997 yılında faaliyete geçmistir.
Çag Üniversitesi'nin 2446 ögrencisi bulunmaktadır.
 
ÖZEL MERSIN TOROS ÜNIVERSITESI
Toros Üniversitesi 2010 yılında faaliyete geçmistir.
Mersin Toros Üniversitesi'nin 55 ögrencisi bulunmaktadır.
 
KÜLTÜR ve TURIZM
İlimizde 233 Arkeolojik Sit Alanı, 7 Tarihi Sit Alanı, 27 Doğal Sit Alanı ve 2 Kentsel Sit Alanı olmak üzere toplam 269 sit alanı ve ayrıca 429 Sivil Mimarlık, 17 Askeri Yapı, 120 Dinsel ve Kültürel Yapı, 9 İdari Yapı, 6 Doğal Anıt ve 4 Endüstriyel Yapı vardır. Mersin çevresi, muazzam bir kültürel mirasa sahiptir. Hıristiyanlığın ilk teorisyeni olan Aziz Paulus, Mersin'in 25 km yakınındaki Tarsus kentinde dogmustur. Tarsus'ta Gözlükule höyügünde Mersin merkezindeki Yumuktepe Höyügü'nde yapılan arkeolojik kazılar bu yörede ilk yerlesimin Neolitik Dönem'le basladıgını ve orta Tunç Çagı'na kadar kesintisiz sürdüğünü göstermektedir. Bölgenin 9 bin yıldan beri sürekli yerleşim yeri oldugu ortaya çıkarılmıstır. Büyük Iskender'in komutanlarından Selefkos Nikator'un kurdugu Silifke kent, yöresinde 100'e yakın antik kent Grek, Roma ve Bizans uygarlıklarının özgün mirası yer almaktadır. Mersin İli'nde turizm işletme belgeli 38, turizm yatırım belgeli 39 tesis bulunmaktadır. Turizm işletme belgeli 4859, turizm yatırım belgeli 14.499, belediye belgeli 19.336 yatak bulunmaktadır. Mersin'de 52'si A grubu olmak üzere toplam 66 seyahat acentası bulunmaktadır.
KONGRE TURIZMI
Mersin'de, toplam 11.781 kişilik kongreye dayalı salonlar bulunmaktadır. Mersin'de yer alan kongre salonları simdiye kadar bir çok uluslararası ve ulusal kongreye ev sahipligi yapmıstır.

INANÇ TURIZMI
Bölge yıllar boyunca çesitli medeniyetlere besiklik etmis, Hıristiyan dünyasının ve Avrupa ülkelerinin degisik ölçülerde etkilendikleri özellikle Bizans ve Roma kültürüne ev sahipligi yapmıstır.

ST. PAUL KILISESI
İncil'de iki kez Tarsuslu olduğunu yineleyen St. Paul adına mutlaka degisik dönemlerde kiliseler yapılmıstı. Ancak bunlardan herhangi bir iz bulmak mümkün degildir. Tarsus'ta bugün onun adını tasıyan tek kilise ise, kentin güneyinde 20. yüzyılın baslarına degin Hıristiyan cemaatin yaşadığı Cami-i Nur Semti'ndedir. Yapım tarihi kesin olmamakla birlikte 18. yüzyılın son çeyreğinde ve doğu batı yönünde, üç sahınlı olarak insa edilmistir.

 
ALAHAN MANASTIRI
Alahan Manastırı, Karaman karayolu üzerinde, Mut'un 20 km. kuzey indedir. 1000-1200 m. yükseklikte ve Göksu Vadisine bakan dik bir yamaca oturtulmuştur. İsa'nın havarilerinden St. Paul ve yine Tarsus'ta yaşamış Hristiyan öncülerinden Barnabas 441 yılında Hıristiyanlığı yaymak için Konya-Kapadokya ve Antalya-Antakya'ya kadar maceralı yolculuklar yapmıstır. Iste bu iki Hristiyan Aziz'in gezileri sırasında konakladıkları her yerde anılarına mabetler yapılmıstır. AlahanManastırı bunlardan biridir.
AYA THEKLA YERALTI KILISESI (MERYEMLIK)
Silifke'ye 5 km mesafededir. Hıristiyanlığın en eski ve en önemli merkezlerinden biri Meryemlik'tir. İsa Peygamber'in havarilerinden St. Paul'ün vaazlarından etkilenen 17 yaşındaki Thekla kendini Hıristiyanlık dinine adar. St. Paul'ün bu değerli ögrencisi Konya ve Yalvaç'ta Hıristiyanlıgı yaymak için propaganda yaparken paganların baskılarına maruz kalıp, öldürülecegini ögrenince kaçıp Seleucia'ya gelir ve sonradan kiliseye çevrilen bir magarada saklanır. Yine öldürülecegi bir sırada bu magarada kaybolduguna inanılır. Aya Thekla'nın içinde yasadıgı magara onun kaybolusundan sonra Hıristiyanlarca kutsal sayılmış; ta ki bu din İ.S. 312 yılında serbest bırakılıncaya kadar gizli bir ibadet yeri olarak kullanılmıstır. Bu magara daha sonra IV. yy'da kiliseye dönüstürülmüstür.
YEDI UYURLAR MAGARASI
(ESHAB-I KEFH)
Tarsus ilçesinin kuzey-batısında,14 km. uzaklıkta yer alan Dedeler Köyündedir. Eshabı Kehf mağarası, dört köşe olarak kayadan oyulmuştur ve 15-20 basamakla girilir. Mağaranın üstünde 1873 yılında Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan camiye sonradan üç serefeli bir de minare eklenmistir. Kuran-ı Kerim'de Kehf Suresinde sözü edilen magara Müslüman ve Hıristiyanlarca kutsal sayılmaktadır.
ÖREN YERLERI ve DOGAL GÜZELLIKLERI Mersin 321 km sahil şeridi ile Türkiye'nin önemli bir sahil kentidir. Mersin kıyılarının yaklaşık 108 km'lik bölümünü doğal kumsallar olusturmaktadır. Önemli tarihi ve turistik mekanlara sahip olmasıyla turizmde son yıllarda adını sıkça Alahan Manastırı, Cennet ve Cehennem, Kızkalesi, Ayaş, Yumuktepe, Soli-pompeipolis, Eshab-ı Kehf Mağarası, Anemurium tarihi kalıntıları, Kleopatra Kapısı gibi turizmde ilgi çekici mekanlara ev sahipligi yapmaktadır. Önemli plajları ise Anamur, Kızkalesi, Susanoglu ve Ayastır. Tisan, Tasucu, Narlıkuyu ve Dana Adası ise özellikle yerli turistlerin sıklıkla ziyaret ettigi bölgelerdir. Papa XVI. Benediktus'un 2008 yılını "Saint Paul Yılı" İlan Etmesi ile Mersinin Tarsus ilçesi Hristiyan turistlerin uğrak yeri olmustur.
2008 yılında Mut ilçesinde bulunan Alahan Manastırı ve Tarsus ilçesinde bulunan St.Paul Kuyusu ve Anıt Müzesi UNESCO Dünya Miras Alanları kapsamındaki yerler listesine alınmıştır.
ADAMKAYALAR
Kızkalesi'nden Silifke'nin Hüseyinler Köyü'ne giden asfalt yolun 5. Km. sinde batıya ayrılan 2 Km. lik taşlık yolun sonunda Seytan Deresi vadisine varılır. Bu vadinin dik yamacında, kayaların yüzünde 9 niş içerisinde İ.S. II. yy'dan kalma 11 erkek, 4 kadın, iki çocuk ve bir dağ keçisi kabartması vardır.
ANEMURIUM ANTIK KENTI
Anamur'un 6 km güney batısında Anamur burnunun dogusundaki antik kent, Romalılar tarafından kurulmus ve Bizanslılar devrinde imar edilmistir.
CENNET ÇÖKÜGÜ MAGARASI
Silifke Ilçesi Narlıkuyu Kasabası, Hasanaliler Mahallesinde yer almaktadır. Bir yeraltı deresinin yol açtıgı kimyasal erozyonla tavanın çökmesi sonucu meydana gelmis büyük bir çukurdur. Elips biçimindeki ağız kısmı çapları 250 m ve 110 m olup derinliği 70 metredir. Cennet çöküğünün içine her biri oldukça geniş 452 basamaklı taş bir merdivenle inilir. Kiliseye 300. basamakta varılır. Kiliseden sonraki magaranın bitim noktasında mitolojik bir yeraltı deresinin sesi duyulur.
CEHENNEM ÇUKURU
Silifke Ilçesi Narlıkuyu Kasabası, Hasanaliler Mahallesinde Cennet Çöküğü ile yan yana bulunmaktadır. Cennet çöküğünün 75 m kuzeyindeki Cehennem çukuru da Cennet çöküğü gibi oluşmuştur. Ağız çember çapları 50 m ve 75 m, derinliği 128 metredir. Kenarları içbükey oldugu için içerisine inmek mümkün olmamaktadır. Mitolojiye göre Zeus, alevler kusan yüz baslı ejderha Typhon'u buradaki bir kavgada yendikten sonra, onu Etna Yanardagı'nın altına sonsuza dek kapatmadan önce bir süre Cehennem çukurunda hapsetmistir.
KIZKALESI
Korykos sahil kalesinin 200 metre açıgındaki küçük adacık üzerindeki kaleye "Kızkalesi" denir. Büyük bölümü ayakta olan Kızkalesi'nin kuzey ve güney uçları sekiz kuleyle korunmustur. Kalenin dıs çevre uzunluğu 192 m dir.
KORYKOS
Mersin-Erdemli-Silifke karayolunun 60. km.sinde Kızkalesi beldesindedir. Roma ve Bizans dönemlerinde yogun olmak üzere, Islami devirlerde de iskan görmüstür. Nekropol alanından çıkarılan eserlerden burada ilk yerleşimin MÖ 4. yüzyıla ait olduğu anlasılmıstır. Herodot bu kenti Gorges adında Kıbrıslı bir prensin kurdugunu yazar. Korykos, Kilikya bölgesinin bir liman kenti olduğundan çok el değiştirmiştir. MÖ 4. yüzyılın sonunda Seleukhos Nikador Silifke kentini kurdugunda, Korykos'u yönetimi altına almıştır. Kent, MS 72 yılında Roma egemenliğine girmiş ve 450 yıl Roma yönetimine baglı kalmıs, bu dönemde tarım alanında büyük bir gelisme göstererek zeytinyagı ihraç merkezi olmustur.
KLEOPATRA KAPISI
Kleopatra Kapısı, Tarsus'un girisindedir. Bizans Döneminde insa edilen kent surlarının Dag Kapısı, Adana Kapısı ve Deniz Kapısı bulunuyordu. Evliya Çelebi Seyahatnamesinde Tarsus'u anlatırken bu kapı için Iskele kapısı ismini takmıstır. Kapının yapımında Horasan harcı kullanılmıstır. Kapının kenarı at nalı seklinde ve yerden yüksekliği 6.17 m, derinliği ise 6.18 m. dir. Tarsus'un 18. Yüzyıl sonlarına kadar oldukça saglam üç kapılı surları, 1835 yılında Mısırlı İbrahim Paşa tarafından yıktırılmış ve sadece iki ayak üzerinde tek kemerli deniz kapısı kalmıstır.

MAMURE KALESI
Anamur'un 6 km güney dogusunda yer alan kalenin, denizden ve karadan gelecek saldırıları önlemek amacıyla yapılmıs mazgalları ve üç tarafından çevrili koruma hendekleri bulunmaktadır. Romalılar, Bizanslılar, Karamanogulları ve Osmanlılar tarafından kullanılmıs olan kalenin içinde cami, çesme, hamam gibi Türk-Islam mimari eserleri mevcuttur.

UZUNCABURÇ
Mersin'in en önemli ve en iyi korunmuş tarihi kalıntıları Silifke'nin 30 km kuzeyindeki Uzuncaburç beldesindedir. Helenistik çağda merkezi Uzuncaburç'un 4 km doğusundaki (ura) Olba Krallığı'nın ibadet yeri olan bugünkü Uzuncaburç yerleşim yeri, Roma döneminde, İ.S. 72 yılında İmparator Vespasianus zamanında Olba'dan ayrılarak Diocaesarea (Tanrı-İmparator Kenti) adıyla özerk, kendi adına para basabilen yeni bir site durumuna getirilmiştir. Diocaesarea'daki Zeus Tapınagı, burç ve piramit çatılı anıtmezar Selefkoslar, yani Helenistik; sütunlu cadde, tiyatro, tören kapısı, çesme, Sans Tapınagı ve Zafer Kapısı Roma döneminden kalma yapılardır. V. yy'da hristiyanlıgın yörede gelismesi ile Zeus Tapınagı kiliseye dönüstürülmüs, ayrıca yeni kiliseler de yapılmıstır. Bizans döneminin ardından Anadolu Türkleri buraya sehrin sembolü olan yüksek burcun ismini vererek "Uzuncaburç" demislerdir.
ÜÇ GÜZELLER MOZAIGI ve ROMA HAMAMI
Narlıkuyu koyunda hemen deniz kıyısında bulunan hamam IV. Yüzyıl Roma dönemine aittir. Imparatorluk yönetiminde etkin bir kişi olan Poimenios tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Cennet obruğu içindeki yeraltı deresinin denize ulaştığı yerdeki tatlı su kaynağından yararlanılarak burada yaptırılan hamamın yıkanma bölümünün tabanında yarı tanrıça üç kızkardes tasvir edilmektedir. Baskın renkleri beyaz, siyah, kahverengi ve sarı olan mozaikte Zeus''n kızları Aglaia, Euphrosyne ve Thalia çıplak olarak kumru ve keklikler arasında dans ederken görülmektedir.
OPERA ve SANAT
Kentte kültürel çalısmalar son derece yogundur. Türkiye'nin dördüncü devlet opera ve balesi mevcuttur. Mersin Devlet Opera ve Balesi 1992 yılında kurulmuştur. 2010 yılında 127 etkinlik düzenlenmiş, 47. 352 seyirci izlemistir. Mersin Devlet Opera ve Balesi gösterilerini Mersin Kültür Merkezi'nde sergilemektedir. Bununla birlikte Mersin Devlet Resim ve Heykel Müzesi ve Sanat Galerileri de çesitli etkinlikler düzenlemektedir. Mersin Uluslararası Mersin Müzik Festivali, Mersin Türk Sanat Müziği Festivali ve Mersin Uluslararası Nevit Kodallı Çoksesli Korolar Festivali gibi aktiviteler de gerçeklestirilmektedir.
YAT LIMANLARI
Mersin Yat Limanı Mersin Yenişehir ilçesinde 1994 yılında inşaatına başlanılan 500 kapasiteli yat limanının inşaatı tamamlanmıştır. Isletmeye açıldıgı takdirde Il'de son yıllarda artıs gösteren yat turizmine önemli katkı saglayacaktır.
Kumkuyu Yat Limanı
Erdemli ilçesi, Kumkuyu Kasabası'nda tarihi Akkale'nin hemen yanında 1996 yılında inşaatına başlanılan yat limanı 250 yat kapasitelidir. Insaatı biten yat limanı isletmeye açıldıgı takdirde yat turizmine önemli katkı saglayacaktır.
Yat Baseni
Mersin Çamlıbel mevkiinde faaliyet gösteren Yat Baseni 300-350 kapasiteli olup, yatlara ve teknelere içme suyu, elektrik, temizlik ve güvenlik hizmetleri vermektedir. Dogu Akdeniz Yat Rallisi son bes yıldır Mersin Yat Baseni güzergah olarak alınmıstır.
Mersin Yat Baseni'nde mavi tur, günlük tur ve mehtap turları da yapılmaktadır. Yat Baseninde çok sayıda Yüzer Balık Lokantası bulunmaktadır.
img39.jpg
MERSIN YAYLALARI ve YAYLA TURIZMI
Mersin ili yayla bakımından da çok zengindir ve oldukça fazla seçenek sunmaktadır. Toros Sıradagları'nın yamaçlarında, sehirden uzaklasmak ve dinlenmek için yaylalar dört mevsim boyunca vazgeçilmez tercihler arasındadır. Mersin'de; Gözne, Ayvagediği, Kızılbağ, Soğucak, Bekiralanı, Fındıkpınarı, Mihrican, Çamlıyayla'da; Namrun, Sebil, Tarsus'ta; Gülek, Erdemli'de; Sorgun, Güzeloluk, Küçükfındık, Silifke'de; Balandız, Gökbelen, Kırobası, Gülnar'da; Bardat, Tersakan ve Kozagaç, Mut'ta; Kozlar, Anamur'da; Kas ve Abanoz yaylaları bulunmaktadır.
MERSIN SELALELERI
Mersin'de yer alan belli baslı selaleler sunlardır: Tarsus Selalesi, Mut Yerköprü Selalesi, Gülnar Ilısu Selalesi.
SPOR, YELKEN KLÜBÜ, RAFTING ve YAMAÇ PARASÜTÜ
Profesyonel ligde mücadele eden Mersin İdman Yurdu ve Tarsus Idman Yurdu futbol kulüpleri mevcuttur. Mayıs ve Eylül aylarını kapsayan dönemde Köprüçay'da rafting yapılmaktadır. Bu etkinlikler, her haftasonu uzman rehber ve egitmenler denetiminde güvenli bir sekilde gerçeklestirilmektedir.
EKO TURIZMI
Silifke Göksu Deltası ve Tarsus Berdan Nehri Tuzla Deltası uluslararası sözlesmelerle korunan sulak alanlardır. Bu kus cennetleri ve kaplumbaga üreme yerleri, aynı zamanda turistik gezi ve foto-safari alanlarıdır.
VIRANSEHIR (SOLOI- POMPEIPOLIS)
Mersin'in 14 km batısında, deniz kenarında bulunan Soloi antik kenti, MÖ 7. Yüzyılda Rodoslu koloniciler tarafından kurulmus, kente günes anlamına gelen Soloi adı verilmistir. Darius( MÖ 521-485) zamanında, Klikyayı ele geçiren persler için Soloi önemli bir liman kenti olmus ve adına sikke darp edilmistir. 2003 yılı kazı sezonunda ortaya çıkarılan mermer Dionyzos, pan(satyr) ve leopar üçlü kompozisyon gurup heykeli ve bir baska ikili heykel gurubu ve bir bası olmayan bayan mermer heykeli bulunarak Mersin Müzesine nakledilmistir.

KILISE (CENNET CEHENNEM ÇÖKÜGÜ)
Çökük tabanının güney ucunda 200 m uzunluğunda ve en derin noktası 135 m olan büyük bir magara girisi ve bu magaranın agzında küçük bir kilise vardır. Kilisenin giris kapısı üzerindeki 4 satırlık kitabede, bu kilisenin V.yy'da Paulus adında dindar bir kişi tarafından Meryem Ana'ya ithafen yaptırılmıs oldugu yazılmaktadır.

MÜZELER
Mersin, arkeolojik kazı alanları bakımından Anadolu'nun en zengin kentidir. Yaklasık 10 kazı merkezinde çesitli uygarlıkların kalıntıları gün ısıgına çıkarılmaktadır. Mersin Müzesi, Tarsus Müzesi, Silifke Müzesi, Anamur Müzesi ve Narlıkuyu Mozaik Müzesi bu eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Müzelerde bulunan kayıtlı eser sayısı 97.474, sergilenen eser sayısı 6707'dir.
TURIZM MERKEZLERI VE KÜLTÜR TURIZM KORUMA VE GELISIM BÖLGELERI
SILIFKE - TASUCU - BOGSAK TURIZM MERKEZI
Turizm Merkezi Ilan Tarihi : 19.10.2006
Toplam Alan : 1159 Ha.
Rakımı : 0-250 m
Il Merkezine Uzaklıgı : 96 km
Ilçe Merkezine Uzaklıgı : 16 km
Deniz Yolu Uzaklıgı : 5 km (Tasucu)
Havaalanına Olan Uzaklıgı : 186 km (Adana)
Denize Yakınlıgı : 0-1400 m
Turizm Merkezinin Kıyı Uzunlugu : 15100 m
Karayolu Uzaklıgı : 0 (D400)
Balıkçı Barınagına Uzaklıgı : 5 km (Tasucu)
Hali Hazır Durumu : Imar planı çalısmaları devam etmektedir.
img67.jpg
img68.jpg
img69.jpg img70.jpg
img71.jpg
img72.jpgimg73.jpgimg74.jpg
SON ÜÇ YILIN METEOROLOJIK VERI ORTALAMALARI

TAŞUCU

OCA

ŞUB

MAR

NİS

MAY

HAZ

TEM

AGU

EYL

EKİ

KAS

ARA

Ortalama Sıcaklık (°C)

11,3

11,7

15.1

18,4

21,6

26,4

28,9

29,7

26,1

22,6

16,9

12,2

Ortalama En Yüksek
Sıcaklık (°C)

14,9

16,9

21,1

24,5

27,2

32,0

34,2

35,3

32,2

29,1

22,5

17,1

Ortalama En Düsük
Sıcaklık (°C)

7,0

8,1

10,8

13,7

16,5

21,2

24,1

25,0

21,6

18,6

13,5

8,9

Ortalama Güneşlenme
Süresi (saat)

4.3

5.0

7,2

8.5

9.4

10.6

11,1

10.4

9.3

7.4

5,6

4.2

Ortalama Yagıslı
Gün Sayısı

10,7

9.0

5.0

5,3

4,0

0,3

 

0.3

3,0

5,7

5,0

7,3

En Yüksek Sıcaklık (°C)

22,5

26,5

30,3

35,0

34,2

38,4

40,0

41,5

36,3

36,0

27,4

23,6

En Düsük Sıcaklık (°C)

-0,3

-0,4

6,0

8,0

11,5

17,2

18,6

21,0

15,1

12,0

9,5

0,7

SILIFKE - KARGICAK TURIZM MERKEZI
Turizm Merkezi Ilan Tarihi : 19.09.1989
Toplam Alan : 72 Ha.
Rakımı : 0-155 m
Il Merkezine Uzaklıgı : 120 km
Ilçe Merkezine Uzaklıgı : 35 km
Deniz Yolu Uzaklıgı : 18 km (Tasucu)
Havaalanına Olan Uzaklıgı : 205 km (Adana)
Denize Yakınlıgı : 0-700 m
Turizm Merkezinin Kıyı Uzunlugu : 2700 m
Karayoluna Uzaklıgı : 7 (D400)
Balıkçı Barınagına Uzaklıgı : 18 km (Tasucu)
Hali Hazır Durumu : Imar planı çalısmaları devam etmektedir.
img75.jpg
img76.jpg
img77.jpg img78.jpg
img79.jpg
SON ÜÇ YILIN METEOROLOJIK VERI ORTALAMALARI

KARGICAK

OCA

ŞUB

MAR

NİS

MAY

HAZ

TEM

AGU

EYL

EKİ

KAS

ARA

Ortalama Sıcaklık (°C)

11,3

11,7

15.1

18,4

21,6

26,4

28,9

29,7

26,1

22,6

16,9

12,2

Ortalama En Yüksek
Sıcaklık (°C)

14,9

16,9

21,1

24,5

27,2

32,0

34,2

35,3

32,2

29,1

22,5

17,1

Ortalama En Düsük
Sıcaklık (°C)

7,0

8,1

10,8

13,7

16,5

21,2

24,1

25,0

21,6

18,6

13,5

8,9

Ortalama Güneşlenme
Süresi (saat)

4.3

5.0

7,2

8.5

9.4

10.6

11,1

10.4

9.3

7.4

5,6

4.2

Ortalama Yagıslı
Gün Sayısı

10,7

9.0

5.0

5,3

4,0

0,3

 

0.3

3,0

5,7

5,0

7,3

En Yüksek Sıcaklık (°C)

22,5

26,5

30,3

35,0

34,2

38,4

40,0

41,5

36,3

36,0

27,4

23,6

En Düsük Sıcaklık (°C)

-0,3

-0,4

6,0

8,0

11,5

17,2

18,6

21,0

15,1

12,0

9,5

0,7

ANAMUR - MELLEÇ TURIZM MERKEZI
Turizm Merkezi Ilan Tarihi : 19.04.1989
Toplam Alan : 30 Ha.
Rakımı : 0-50 m
Il Merkezine Uzaklıgı : 245 km
Ilçe Merkezine Uzaklıgı : 21 km
Deniz Yolu Uzaklıgı : 21 km (Anamur)
Havaalanına Olan Uzaklıgı : 317 km (Adana)
Denize Yakınlıgı : 0-560 m
Turizm Merkezinin Kıyı Uzunlugu : 1280 m
Karayoluna Uzaklıgı : 0 (D400)
Balıkçı Barınagına Uzaklıgı : 26 km (Bozyazı)
Hali Hazır Durumu : Imar planı çalısmaları devam etmektedir.
img86.jpg img85.jpg
SON ÜÇ YILIN METEOROLOJIK VERI ORTALAMALARI

MELLEÇ

OCA

ŞUB

MAR

NİS

MAY

HAZ

TEM

AGU

EYL

EKİ

KAS

ARA

Ortalama Sıcaklık (°C)

11,8

12,3

15,0

1,6

21,3

26,1

28,9

29,5

26,7

22,6

18,3

13,8

Ortalama En Yüksek
Sıcaklık (°C)

15,9

16,5

19,7

22,2

25,7

30,7

33,1

34,3

31,7

28,1

23,2

18,3

Ortalama En Düsük
Sıcaklık (°C)

8,8

9,0

11,0

13,4

16,8

21,3

24,4

25,1

22,2

18,4

14,9

10,9

Ortalama Güneşlenme
Süresi (saat)

4,2

5,2

6,5

8,3

9,4

10,2

10,2

9,5

9,0

7,5

6,3

4,3

Ortalama Yagıslı
Gün Sayısı

13,7

11,3

7,3

6,3

3,0

0,7

0,3

0,3

3,0

6,7

5,3

7,7

En Yüksek Sıcaklık (°C)

21,5

23,2

25,7

28,9

32,0

37,1

39,6

38,9

35,5

32,6

30,0

22,4

En Düsük Sıcaklık (°C)

2,6

2,6

7,4

9,8

12,7

17,1

19,4

21,0

17,0

1,7

10,2

4,8

Ortalama Deniz Suyu
Sıcaklıgı
17,5 15,5 15,9 15,9 19,3 22,4 26,4 28,5 28,3 26,4 23,4 21,2
SILIFKE - NARLIKUYU - AKYAR TURIZM MERKEZI
Turizm Merkezi Ilan Tarihi : 19.04.2006
Toplam Alan : 1046 Ha.
Rakımı : 0-270 m
Il Merkezine Uzaklıgı : 75 km
Ilçe Merkezine Uzaklıgı : 16 km
Deniz Yolu Uzaklıgı : 26 km (Tasucu)
Havaalanına Olan Uzaklıgı : 165 km (Adana)
Denize Yakınlıgı : 0-2400 m
Turizm Merkezinin Kıyı Uzunlugu : 8411 m
Karayoluna Uzaklıgı : 0 (D400)
Yat Limanına Uzaklıgı : 15 km (Kumkuyu)
Hali Hazır Durumu : Imar planı çalısmaları devam etmektedir.
img91.jpg
SON ÜÇ YILIN METEOROLOJIK VERI ORTALAMALARI

NARLIKUYU

OCA

ŞUB

MAR

NİS

MAY

HAZ

TEM

AGU

EYL

EKİ

KAS

ARA

Ortalama Sıcaklık (°C)

11,3

11,7

15.1

18,4

21,6

26,4

28,9

29,7

26,1

22,6

16,9

12,2

Ortalama En Yüksek
Sıcaklık (°C)

14,9

16,9

21,1

24,5

27,2

32,0

34,2

35,3

32,2

29,1

22,5

17,1

Ortalama En Düsük
Sıcaklık (°C)

7,0

8,1

10,8

13,7

16,5

21,2

24,1

25,0

21,6

18,6

13,5

8,9

Ortalama Güneşlenme
Süresi (saat)

4.3

5.0

7,2

8.5

9.4

10.6

11,1

10.4

9.3

7.4

5,6

4.2

Ortalama Yagıslı
Gün Sayısı

10,7

9.0

5.0

5,3

4,0

0,3

 

0.3

3,0

5,7

5,0

7,3

En Yüksek Sıcaklık (°C)

22,5

26,5

30,3

35,0

34,2

38,4

40,0

41,5

36,3

36,0

27,4

23,6

En Düsük Sıcaklık (°C)

-0,3

-0,4

6,0

8,0

11,5

17,2

18,6

21,0

15,1

12,0

9,5

0,7

GÜLNAR ORTABURUN TURIZM MERKEZI  
Turzm Merkez Ilan Tarh : 19.04.1989
Toplam Alan : 91 Ha.
Rakımı : 0-95 m
Il Merkezne Uzaklıgı : 151km
Ilçe Merkezne Uzaklıgı : 35 km
Denz Yolu Uzaklıgı : 50 km (Tasucu)
Havaalanına Olan Uzaklıgı : 243 km (Adana)
Denze Yakınlıgı : 0-610 m
Turzm Merkeznn Kıyı Uzunlugu : 2450 m
Karayolu Uzaklıgı : 0 (D400)
Balıkçı Barınagına Uzaklıgı : 50 km (Tasucu)
Hal Hazırda Durumu : Imar planı çalısmaları devam etmektedr.
SON ÜÇ YILIN METEOROLOJIK VERI ORTALAMALARI

GÜLNAR

OCA

ŞUB

MAR

NİS

MAY

HAZ

TEM

AGU

EYL

EKİ

KAS

ARA

Ortalama Sıcaklık (°C)

11,3

11,7

15.1

18,4

21,6

26,4

28,9

29,7

26,1

22,6

16,9

12,2

Ortalama En Yüksek
Sıcaklık (°C)

14,9

16,9

21,1

24,5

27,2

32,0

34,2

35,3

32,2

29,1

22,5

17,1

Ortalama En Düsük
Sıcaklık (°C)

7,0

8,1

10,8

13,7

16,5

21,2

24,1

25,0

21,6

18,6

13,5

8,9

Ortalama Güneşlenme
Süresi (saat)

4.3

5.0

7,2

8.5

9.4

10.6

11,1

10.4

9.3

7.4

5,6

4.2

Ortalama Yagıslı
Gün Sayısı

10,7

9.0

5.0

5,3

4,0

0,3

 

0.3

3,0

5,7

5,0

7,3

En Yüksek Sıcaklık (°C)

22,5

26,5

30,3

35,0

34,2

38,4

40,0

41,5

36,3

36,0

27,4

23,6

En Düsük Sıcaklık (°C)

-0,3

-0,4

6,0

8,0

11,5

17,2

18,6

21,0

15,1

12,0

9,5

0,7

Ortalama Deniz Suyu
Sıcaklıgı
17,4 16,4 16,9 18,7 20,2 23,5 27,3 29,2 28,5 26,1 23,7 20,0
SILIFKE OVACIK TURIZM MERKEZI
Turzm Merkez Ilan Tarh : 19.04.1989
Toplam Alan : 95 Ha.
Rakımı : 0-55 m
Il Merkezne Uzaklıgı : 128 km
Ilçe Merkezne Uzaklıgı : 43 km
Denz Yolu Uzaklıgı : 30 km (Tasucu)
Havaalanına Olan Uzaklıgı : 220 km (Adana)
Denze Yakınlıgı : 0-640 m
Turzm Merkeznn Kıyı Uzunlugu : 2390 m
Karayoluna Uzaklıgı : 0 (D400)
Balıkçı Barınagına Uzaklıgı : 2 km (Yeslovacık)
Hal Hazırda Durumu : Imar planı çalısmaları devam etmektedr.
SON ÜÇ YILIN METEOROLOJIK VERI ORTALAMALARI

OVACIK

OCA

ŞUB

MAR

NİS

MAY

HAZ

TEM

AGU

EYL

EKİ

KAS

ARA

Ortalama Sıcaklık (°C)

11,3

11,7

15.1

18,4

21,6

26,4

28,9

29,7

26,1

22,6

16,9

12,2

Ortalama En Yüksek
Sıcaklık (°C)

14,9

16,9

21,1

24,5

27,2

32,0

34,2

35,3

32,2

29,1

22,5

17,1

Ortalama En Düsük
Sıcaklık (°C)

7,0

8,1

10,8

13,7

16,5

21,2

24,1

25,0

21,6

18,6

13,5

8,9

Ortalama Güneşlenme
Süresi (saat)

4.3

5.0

7,2

8.5

9.4

10.6

11,1

10.4

9.3

7.4

5,6

4.2

Ortalama Yagıslı
Gün Sayısı

10,7

9.0

5.0

5,3

4,0

0,3

 

0.3

3,0

5,7

5,0

7,3

En Yüksek Sıcaklık (°C)

22,5

26,5

30,3

35,0

34,2

38,4

40,0

41,5

36,3

36,0

27,4

23,6

En Düsük Sıcaklık (°C)

-0,3

-0,4

6,0

8,0

11,5

17,2

18,6

21,0

15,1

12,0

9,5

0,7

TARSUS GÜLEK - KARBOGAZI KÜLTÜR VE TURIZM KORUMA VE GELISIM BÖLGESI
Turizm Merkezi Ilan Tarihi : 08.12.2006
Toplam Alan : 3573 Ha.
Rakımı : 2904-3447 m
Il Merkezine Uzaklıgı : 104 km
Ilçe Merkezine Uzaklıgı : 79 km
Havaalanına Olan Uzaklıgı : 124 km (Adana)
Karayoluna Uzaklıgı : 13 km (Otoban)
Tepelerin Egilimi : 45-50°
Iklim Özellikleri : Karasal iklim hakimdir.
Bölgeye hakim rüzgar, batı-kuzeybatıdan doguya esen rüzgarlardır. Kar yagısı Ekim ayında baslamakta olup Mayıs ayına kadar devam etmektedir.
Hali Hazır Durumu : Imar planı çalısmaları devam etmektedir.

TARSUS GÜLEK - KARBOGAZI KÜLTÜR VE TURIZM KORUMA VE GELISIM BÖLGESI
Karbogazı'nın çıg etüt raporu, Bayındırlık ve Iskan Bakanlıgı'nca hazırlanmıstır.
Rapora Göre:
Kuzeyde Kopuk göltepe 3441 m, Bozkaya tepe 3229 m, Arpalıgın tepe 3447 m, Alayaka tepe 3046 m, Batıda 2469 m, 2818 m rakımlı isimsiz tepeler. Doguda ziyaret mevkii, Tirkes tepe, Esme tepe 2904 m ile sınırlandırılmıstır. Bölge alanının 1650 metreden sonrası çıplak olup, seyrek bodur bitkiler ile kaplıdır. Alanın tamamı karstik olup, yer altı suyu zemine yakındır.

Karbogazı alanı 6 alt bölgeye ayrılmıstır;
• Yerlesim Bölgesi
• Yüksek Risk Kusagı
• Keçebeli Mevkii
• Esme-Tirkes Tepe Kusagı
• Gölpınar Mevkii
• Tirkes Tepe Bölgesi

KARBOGAZI SON BES YILLIK KAR RASATLARI
YILLAR KAS ARA OCA ŞUB MAR NİS
2009 0,25
0,38 0,84 0,98 0,85 0,80
2008 0,17 0,32 0,82 1,02 1,00 0,92
2007 0,21 0,35 0,80 1,06 1,00 0,96
2006 0,22 0,41 0,84 1,08 1,01 0,97
2005 0,18 0,42 0,82 1,10 1,02 1,00
KARBOGAZI SON BES YILLIK ASGARI-AZAMI KAR KALINLIGI
YILLAR ASGARI
KAR KALINLIGI (cm)
AZAMI
KAR KALINLIGI (cm)
2009 15 98
2008 17 102
2007 21 106
2006 22 101
2005 18 110
TARSUS KÜLTÜR VE TURIZM KORUMA VE GELISIM BÖLGESI
Turizm Merkezi Ilan Tarihi : 07.10.1997
Toplam Alan : 1712 Ha.
Rakımı : 0-55 m
Il Merkezine Uzaklıgı : 40 km
Ilçe Merkezine Uzaklıgı : 15 km
Deniz Yolu Uzaklıgı : 40 km (Mersin)
Havaalanına Olan Uzaklıgı : 50 km (Adana)
Denize Yakınlıgı : 0-640 m
Turizm Merkezinin Kıyı Uzunlugu : 10.000 m
Karayolu Uzaklıgı : 15 km (Otoban)
Yat Limanına Uzaklıgı : 40 km (Mersin)
SON ÜÇ YILIN METEOROLOJIK VERI ORTALAMALARI

TARSUS

OCA

ŞUB

MAR

NİS

MAY

HAZ

TEM

AGU

EYL

EKİ

KAS

ARA

Ortalama Sıcaklık (°C)

11,0

12,3

15.9

18,8

22,2

26,5

29,1

30,2

27,3

23,5

17,5

12,9

Ortalama En Yüksek
Sıcaklık (°C)

15,5

16,7

20,3

22,9

25,8

30,0

32,4

33,8

31,8

29,0

22,9

17,8

Ortalama En Düsük
Sıcaklık (°C)

7,5

8,8

12,2

14,8

18,5

23,2

26.2

27,0

23,9

19,3

13,5

9,3

Ortalama Güneşlenme
Süresi (saat)

4.1

5.0

6.4

8.6

9.1

10.3

10.3

10.6

9.0

7.4

6,0

4.3

Ortalama Yagıslı
Gün Sayısı

10,3

9.0

5.7

7.0

5.3

1,0

1.3

0.7

4,0

6.3

5.3

7,7

En Yüksek Sıcaklık (°C)

21,5

24,0

29,8

29,8

33,6

33,4

34,6

37,0

37,6

35,5

28,0

24,1

En Düsük Sıcaklık (°C)

0,2

1,8

6,3

9,7

12,5

19,8

23,2

22,6

15,9

12,8

9,0

3,3

Ortalama Deniz Suyu
Sıcaklıgı

17,4

16,4

16,9

18,7

20,2

23,5

27,3

29,2

28,5

26,1

23,7

20,0